Historie tance v Říčanech
Tanec v Říčanech u Prahy má již dlouholetou tradici nejen sám o sobě, ale i taneční soutěže, pořádané s pomocí města Říčany, Městským Kulturním Střediskem a říčanským tanečním klubem, jsou již nedílnou součástí místní kultury.
V Říčanech nejdříve působil taneční klub bez jakékoliv právní formy, 1.5.1997 vznikl TK Říčany, po roce 1999 se přejmenoval na TK Allegro Říčany. V roce 2003 se klub rozpadl na dvě části - TK Allegro Říčany a Fuego Říčany o.s. V současnosti existuje a tanečnímu sportu se v Říčanech věnuje už jen Fuego Říčany.
Tradiční soutěž Říčanský pohár se poprvé konal pod názvem "Okresní taneční soutěž" v roce 1977 a koná se každým rokem dodnes, v roce 2017 byl již 40. ročník s rekordním počtem soutěžních párů (513). Fuego Cup je soutěží mladší, ale také se těší přízni tanečníků z celé ČR i zahraničí. Koná se od roku 2003 a vítězové se mohou vždy pyšnit ručně vyráběnými keramickými poháry s logem klubu.
Zatím malá FOTOGALERIE, doufáme, že časem se rozroste :-)
Historie tanců:
Waltz- má v Evropě dlouhou historii a přijal ho celý svět. Vyvinul se z lidových tanců 16. a 17. století, mnoho odborníků spatřuje jeho původ v tancích ländler a weller. Těsné waltzové držení se poprvé objevilo v Anglii v alžbětinské době v tanci jménem volta. Na konci 19. století byla u taneční veřejnosti oblíbená americká verze waltzu - boston, který byl o něco rychlejší a později se rychlost snížila na úroveň dnešního tempa waltzu. Zpočátku, kdy byl waltz standardizován (r.1929), bylo v základním repertoáru jen velmi málo figur, od té doby se repertoár stále rozšiřuje ale základní variace zůstávají stejné.
Tango- pravděpodobně vzniklo v Argentině, za vlivu černošských a španělských rytmů. Původně byl tancem převážně tančeným v krčmách a přístavních ulicích námořníky. Charakteristikou je těsné držení a staccato rytmus. Po standardizaci bylo nejdříve tančeno v latinsko-amerických tancích.
Valčík- vídeňský párový tanec, základy má v tanci ländler, který byl charakteristický krouživým postupujícím pohybem. Valčík byl nejprve nesmírně oblíben u evropských šlechtických dvorů, vzápětí však byl, vzhledem k těsnému držení, zakázán. Největší slávy došel v druhé polovině 19. století díky králi valčíkových melodií Johannu Straussovi.
Foxtrot (slowfoxtrot)- je uměle vytvořeným tancem, kdy základem bylo vystoupení amerického herce Harryho Foxe - "Foxův krok" . Angličané ho obrousili na jemný a plynulý tanec, v roce 1929 bylo upraveno tempo a tanec byl standardizován do dnešní podoby.
Quickstep- počátky vychází z foxtrotu, kdy změna tempa ve vyšší rychlost byla důsledkem vzniku quickstepu. Samotný foxtrot má zřejmě původ ve onestepu a tanci castle walk, který pochází z předválečného období. Tanečníci mohou používat polkový rytmus, charleston a skákavé variace.
Samba- opět tanec ovlivněný mnoha styly, v čele s africkými , portugalskými a indiánskými rytmy a lidovými tanci. Jeho původ je v Brazílii, kde je oblíbeným dodnes i když v jiné formě než ho tančíme v Evropě. Všichni známe karneval v Rio de Janeiru, který je každoroční oslavou tohoto tance.
Cha-cha- původem z Kuby, kde vychází z její kultury a hudební rozmanitosti. V polovině padesátých let se tanec dostal i do Evropy, kde se začal stadardizovat, na Kubě je tancem lidovým s charakteristikou v improvizaci.
Rumba- opět kubánský lidový tanec, se základem v hudbě s mnoha charakteristickými hudebními nástroji jako bonga, timbales,... . V šedesátých létech se rozpoutala takzvaná rumbová válka, jejímž výsledkem je, že na soutěžích tančíme tzv. rumbu mambo bolero, ve Spojených státech je to rumba square, ale i přes to mají tyto tance jen málo společného s původním lidovým tancem.
Paso doble- pochodový tanec, původně pocházející z mužských sólových tanců oslavujících toreadory a koridu. Vyvinul se ve Španělsku a Latinské Americe, kde mají býčí zápasy tradici, oba taneční partneři také využívají figury a pohyby z tance flamengo. Poprvé se jako společenský tanec tančilo v Paříži roku 1919, pak zmizelo a objevilo se až později, po roce 1930. Nejdříve bylo tančeno v tancích standardních.
Jive- tanec afroamerického původu. Koncem 20. let začaly v USA černošští muzikanti hrát rythm and blues, což je předchůdce rock´n´rollové hudby. Americká mládež se zalíbením v jitterburgu dala vzniknout tanečním stylům rock´n´rollu a jive. Rozdíl je v tom, že jive používá trojitou rytmickou jednotku na rozdíl od rock´n´rollu, který používá jednoduchou a tyto rozdíly rytmů mají za následek odlišný charakter tanců.
Tvoříme sekci o historii tancovani v Říčanech, a tak sháníme materiály, kdybyste nějaké měli a byli je ochotni zapůjčit (fotografie, novinové články atd.) budeme velmi rádi.
Kontakt:
beranek.jan@centrum.cz nebo tel: 603 559 476
Děkujeme